Żele hydrokoloidowe: rozwiązanie, które warto stosować

Porady

Leczenie ran nierzadko bywa naprawdę bardzo trudne. Czasami rana niekoniecznie poddaje się tradycyjnemu leczeniu. Na szczęście dzisiaj producenci środków opatrunkowych mają nam do zaoferowania świetnie działające żele hydrokoloidowe. Sprawdzają się one w przypadku wielu różnych ran, przynosząc naprawdę szybką poprawę. Zobaczmy kiedy można po nie sięgnąć i jak one działają.

W przypadku jakich ran może być stosowany żel hydrokoloidowy?

W aptekach znaleźć można różne żele hydrokoloidowe. Sięgać można po nie wówczas, gdy na naszej skórze pojawią się skaleczenia, zadrapania bądź oparzenia powierzchniowe. Żele hydrokoloidowe to bardzo dobry wybór, jeśli szukamy środka wspomagającego leczenie odleżyn, czyli ran dotykających osoby unieruchomione. Warto dodać, że pokonanie odleżyn naprawdę nie jest proste. Tymczasem żel hydrokoloidowy sprawia, że rana naprawdę ładnie się goi. Żel hydrokoloidowy może być stosowany w przypadku naprawdę głębokich ran. Poleca się go do ran z martwicą zarówno suchą, jak i rozpływną.

Żele hydrokoloidowe: rozwiązanie, które wato stosować

Jak działa żel hydrokoloidowy?

Siła jego skuteczności tkwi w tym, że wytwarza on w ranie wilgotne środowisko. W efekcie proces gojenia zachodzi dużo szybciej. Wszystko dlatego, że proces autolizy tkanek martwiczych zostaje wyraźnie przyspieszony. Żel hydrokoloidowy należy nakładać na ranę, która została zdezynfekowana, a miejsce wokół niej dokładnie umyte. Co ważne, aby żel działał skutecznie, można ranę przykryć opatrunkiem. Powinien to być jednak opatrunek oddychający.

Czy żel można stosować bez obaw?

Oczywiście. Jest to preparat bezpieczny, który nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń lekarza bądź farmaceuty lub tego, co znajdziemy na ulotce opakowania. Żele hydrokoloidowe można stosować nie tylko w przypadku dorosłych, ale również dzieci i to już od drugiego roku życia. W przypadku maluchów warto jednak przed zastosowaniem poradzić się lekarza bądź farmaceuty.

Jeśli szukasz sposobu na szybsze gojenie rany, żel hydrokoloidowy jest świetnym wyborem.

Dodaj komentarz