Ziołowe kuracja na katar sienny

Artykuły Porady

Objawy alergii wywołanej przez pyłki roślin pomogą złagodzić zioła. Najbardziej skutecznie działają: nawłoć, pokrzywa, rumianek. Rośliny te wytwarzają substancje, które hamują wydzielanie histaminy. Decydując się na stosowanie ziołowych kuracji nie odstawiamy bez konsultacji z lekarzem leków przeciwalergicznych.

 

Nawłoć

Zawiera bardzo dużo hamujących reakcje zapalne, także reakcje alergiczne. Znajdziemy w niej między innymi kwercetynę i rutynę. Z ziela można przygotować napar: łyżkę suszonej nawłoci zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Pijemy dwa razy dziennie po szklance ciepłego naparu.

Pokrzywa

Zawarta w niej kwercetyna powstrzymuje reakcją alergiczną, która wywołuje łzawienie oczu, katar i kichanie. Pokrzywę można przyjmować w postaci sproszkowanej. Dziennie zażywamy 3 tabletki, które zawierają po 150 miligramów ekstraktu z pokrzywy. Możemy też przygotować z niej napar: łyżeczkę suszonych liści pokrzywy zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy przez 10 minut. Przecedzamy. Napar pijemy 3 razy dziennie po posiłku.

 Ziołowe kuracja na katar sienny

Rumianek

Do zmniejszenia uczucia świądu i kataru przyczynia się jedna z substancji, które zawiera rumianek. To chamazulen. Możemy pokrzywę wykorzystać do przygotowania inhalacji dróg oddechowych. Zawarte w zielu olejki eteryczne udrożnią nos. Mają one także właściwości odkażające. Aby przygotować inhalację do miski wlewamy litr wrzącej wody i wsypujemy do niej łyżkę suszonych kwiatów rumianku oraz łyżeczkę soli morskiej. Nachylamy się nad miską z parującą wodą, nakrywamy głowę ręcznikiem. Wdychamy opary nosem przez 5 minut. Do przygotowania herbatki potrzebujemy 2 łyżki koszyczków rumianku. Zalewamy je dwiema szklankami wrzącej wody, zaparzamy przez 15 minut. Odcedzamy, pijemy herbatkę 3 razy dziennie między posiłkami.

Ziołowe kuracje na katar sienny nie wywołują uczucia senności. Łagodzą dokuczliwe objawy alergii: katar i swędzenie. Możemy wybrać tylko jedno z ziół lub stosować je naprzemiennie. Kurację stosujemy przez cały okres pylenia roślin.

Dodaj komentarz